خانواده نارنجی

 

                     **** قانون پشمک ***

 

آقای نارنجی- آی بی ی ی ی ی ی میری .... آی بی ی ی ی میری میری!

خانم نارنجی- دیگه چی شده؟

آقای نارنجی- آی بی ی ی ی میری!

خانم نارنجی- خوب چی شده که بی میرم؟

آقای نارنجی- دیگه خسته شدم ... مردم از دست شماها ... همش باید زحمت بکشم ... همش باید زور بزنم از صبح تا شب کار می کنم به هیچ جا هم نمی رسم. دیگه ول می کنم می رم. از این آلمان لعنتی می رم.

خانم نارنجی- خدا رحم کنه. دیگه چی شنیدی؟ چه قول هایی بهت دادن؟ این دفعه دیگه کجا می خوای بری؟

آقای نارنجی- میرم اردبیل. موندم اینجا چی کار؟ اونجا مردم میلیون میلیون پارو می کنن. من اینجا باید هزارتا آکروبات بزنم، از قطب شمال برم قطب جنوب تا یه تیکه فرش بفروشم.

خانم نارنجی-ـ آی  بمیرم برات که چقدر باید زور بزنی! واقعا که فرش فروشی کار پر زحمتیه. عرق آدم رو در میاره. دلم برای همه فرش فروشا کبابه. خدا اجرشون بده. حالا چه کاری پیدا کردی که می خوای بری پارو کنی؟

آقای نارنجی- پسر عموم توی اردبیل یک کارخانه پشمک سازی تاسیس کرده. از من خواسته برم اونجا کارخونه رو اداره کنم. میشم مدیر تولید و توزیع پشمک. به سراسر دنیا هم سفر می کنم تا پشمک اردبیل را به خلق عالم معرفی کنم. اول از همه می رم قطب شمال و سیبری. باید به اسکیموها فرهنگ پشمک خوری یاد بدم.

با آب و هوای اونجا خوب جور در میاد. اصلا جون میده واسه قطب شمال. بعد هم راه می افتم میام پایین تا قطب جنوب را فتح کنم. امکان پیشرفت تو کار پشمک خیلی زیاده.

خانم نارنجی- خدا سایه این پسر عموها را از سر ما کم نکنه که مدام به فکر حال و روز تو هستند. اون یکی که تورو کشوند تا آمریکا اما از پارو و دسته جارو خبری نشد. حالا می خوان ترو ببرن ایران. لابد بعدی هم می خواد ترو ببره مریخ ... به خیر بگذره !

آقای نارنجی- چرا نمی فهمی زن! دنیا بحرانی شده! بحران اقتصادی می فهمی؟ غرب و شرق گرفتار بحران هستند. عقل شون از کار افتاده. حالا نوبت ماهاست که بازار اسکیموها رو قبضه کنیم. توی همین دوران بحرانیه که آدم باید تکخال رو کنه، تک خال ما هم پشمک ایرانه می فهمی؟

خانم نارنجی- حالا حتما باید کاری کنید که قیمت پشمک هم  ده برابر و بیست برابر بشه؟ می خواهید کاری کنید که پشمک هم کمیاب بشه و مردم  بیچاره همین یکی رو هم نتونن بخرند؟ نمی تونید ببینید یک پشمک راحت از گلوی مردم بره پایین. تو که خودت هیچ وقت پشمک نمی خوری، حالا چطور یک شبه خواب نما شدی که پشمک اینقدر مهم شده؟

آقای نارنجی چرا تو باغ نیستی جانم! امروزه علم و دانش به دست دانشجویان ایرانی و اسلامی هدایت می شه، این اروپایی ها دیگه به بن بس رسیده اند. مگه نمی بینی همه دنیا رو بحران گرفته.  این ها دیگه کارشون تمومه. ابتکار عمل در دست مملکت ماهاست. ما داریم چهار اسبه پیشرفت و ترقی می کنیم. بقیه دنیا گرفتار فساد اخلاقی شده و داره به عقب بر می گرده. ما داریم  همینطور جلو می رویم. این باستان شناسان اسلامی ما در اردبیل، به تازگی کشف کرده اند که انسانهای اولیه قبل از کشف آتش خودشان را با پشمک ساخت ایران گرم می کردند. آنموقع که آدمها هنوز واژه انرژی رو نمی شناختند. تنها وسیله ای که اون زمانها آدمها رو گرم می کرد و از سرما نجات می داد پشم گوسفند بود به همین خاطر واژه پشم را معادل انرژی به کار می بردند. هنوز هم در اردبیل و توابع آن پشمک را طلای سفید می نامند. کجای دنیا انرژی به این خوشمزه گی سراغ داری؟

این انرژی روزی جای نفت رو میگیره. حالا ببین کی دارم بهت می گم. ما همیشه پانصد سال با دنیا فاصله داریم.

- این یکی رو دیگه واقعا راست می گی.. ما همیشه پانصد سال با دنیا فاصله داریم. حالا جلوتر یا عقب تر دیگه نمی دونم.

- خوب نمی دونی دیگه چه کارت کنم. بقیه هم مثل تو. این همه انرژی توی پشمک خوابیده دنبال این هستند که از باد و خورشید و چیزهای دیگه انرژی درست کنند. نمی دونم اگر یه روز باد نیومد چطور می خواهند انرژی درست کنند. مگه آدم چقدر می تونه از خودش باد تولید کنه؟ خورشید هم که نمیشه روش حساب کرد. اصلا شبها که خورشید غییبش میزنه چطوری می خواهند انرزی خورشیدی بگیرند؟ اما پشمک همیشه هست، شب و روز هم نمی شناسه. قانون پشمک همیشه صدق می کنه! و بستگی به آب و باد و آفتاب هم نداره، فقط باید کارخانه اردبیل راه بیفته.

حالا چمدونم رو بده ببند برو که رفتیم! فقط نمی دونم چی باید با خودم ببرم. خودت هر چی فکر میکنی لازم میشه برام بذار.

خانم نارنجی- اونجا همه چیز هست. هیچی لازمت نمیشه. فقط یه پارو برات می زارم که رفتی اونجا دیگه معطل نشی، تا رسیدی پارو کنی!

 

 

/ 4 نظر / 5 بازدید
رکسانا

سلام .من یک وبلاگ درست کردم میشه یک یا چند خاطره برای من بفرستی. مرسی . موضوعش خاطره است. خاطره یا مثلا اتفاقی که تجربه کردی. بعد اگه می تونی نتیجه گیری هم بکن خیلی لازم دارم وبلاگم هیچ مطلبی نداره خواهش می کنم تایپ کن و بفرست توی ایمیلم بزودی میذرام توی وبلاگم و بقیه میان نظر میدن دربارش.. منتظرتم . اا

مژده

تب تب پشمک توکشور ما آلان خیلی زیاده هر که میخواد میتونه بیاد کار کنه

مژده

تب پشمک تو کشور ما خیلی زیاده هر کس مایل بیاد کار فراوان [ماچ][چشمک][ماچ]

حمبوس

قابل توجع ذوستداران اصلاح الگوی مصرف: این به بعد میتوان از انژی پشمک که یک منبع تجدید پذیر است به عنوان جایگزینی برای استفاده از ذخایر نفتی که یک منبع تجدید ناپذیر است استفاده نمود